K 15

Oprettet: 9. september 1927

Sogn: Skt. Jakob i Københavns Kommune.

Landsdel: Landsdel 8
(Distrikt: Rosenborg)

Lejr: Granhøj i Hareskoven

Historie: K 15 i perioden 1915-1916.
Kreds i sognet 1905-1910 og og 1920-1923.

Kredsbilleder.

Kredsførere: Viggo Persson 1927-1952K 3 og Østerbro Distrikt
Einar Warberg 1952-1954
Henning Weiss 1954-1967
Hans Jermiin 1967 K 7
Henning Kolling 1967-1974Harrestrup Distrikt
Kredsledere:Kim Hansen 1974-1985
Stig Hansen 1985-1987
Per Wartou Mortensen 1987-1988
Susanne Lindgreen, Torben Petersen og John Hansen 1988-1991
Susanne Lindgreen og
Torben Petersen 1991-1992
Michael Rossen-Bredehöft
Torben Petersen 1992-1993
John Hansen og Michael Rossen-Bredehöft 1994
John Hansen 1994
Stig Hansen og Morten Lindgreen 1994-1999
Henrik Busschou 2000-
Finn Rask Jarlhelt, Henrik Busschou og Sune Clausen 2000-2003
Finn Rask Jarlhelt og Sune Clausen 2003-2005
Tim Janholm Laumann, Finn Rask Jarlhelt og Janus Clausen 2005-2006
Finn Rask Jarlhelt og Janus Clausen2009-2010
Tim Janholm Laumann 2010-2012
Kicki Lærke Nielsen 2012-
Formænd:(kredsbestyrelsen oprettet ved grundloven i 1935)
vakant 1940-1952
Viggo Persson 1952-1962
Poul Seitzberg 1963-1973
Henning Weiss 1973-1986
Mette Hjerting 1986-1990
Ingerlise Clausen 1990-1992
Thorbjørn Larsen 1993-2007
Sune Warberg Clausen 2007-2012
Tim Janholm Laumann 2012-
Profiler: Poul Riis: Forbundssekretær - var præst ved Skt. Jakobs kirke
Jørgen Silberg: Forbundssekretær - voksede op i K 15.

Lommebog fra ca. 1935.
70 års jubilæumsmærke
Jubilæumsskift fra 1967
Redaktion: Ejvind Larsen
Jubilæumsskift fra 1997
Redaktion: Stig Hansen
Granhøj

Styrketal:År pigerdrengeialt
1928: 30 30
1929: 110 110
1930: 120 120
1931: 127 127
1932: 140 140
1933: 126 126
1934: 141 141
1935: 112 112
1936: 104 104
1937: 93 93
1938: 77 77
1939: 85 85
1940: 93 93
1941: 132 132
1942: 116 116
1943: 118 118
1944: 120 120
1945: 127 127
1946: 152 152
1947: 124 124
1948: 157 157
1949: 143 143
1950: 133 133
1951: 122 122
1952: 156 156
1953: 173 173
1954: 173 173
1955: 159 159
1956: 153 153
1957: 124 124
1958: 109 109
1959: 126 126
1960: 85 85
1961: 118 118
1962: 87 87
1963: 117 117
1964: 118 118
1965: 131 131
1966: 117 117
1967: 113 113
1968: 129 129
1969: 129 129
1970: 102 102
1971: 91 91
1972: 95 95
1973: 81 81
1974: 5 78 83
1975: 14 60 74
1976: 14 50 64
1977: 9 44 53
1978: 7 41 48
1979: 12 49 61
1980: 15 53 68
1981: 20 55 75
1982: 28 53 81
1983: 38 53 91
1984: 32 50 82
1985: 33 45 78
1986: 33 55 88
1987: 31 49 80
1988: 29 44 73
1989: 37 44 81
1990: 42 34 76
1991: 37 34 71
1992: 35 35 70
1993: 34 41 75
1994: 35 48 83
1995: 40 39 79
1996: 32 39 71
1997: 36 59 95
1998: 44 40 84
1999: 63 53 116
2000: 60 46 106
2001: 63 43 106
2002:59 50 109
2003:64 45 109
2004: 59 45 104
2005: 56 31 87
2006: 60 32 92
2007: 56 29 85

I 2007 ændres optællingen af medlemmer fra begyndelse af året til sidste dag i året.

Medlemstal:Datopigerdrengeialt
31.12.2007:502979
31.12.2008:403373
31.12.2009: 71
31.12.2010:68
31.12.2011:60
31.12.2012:54
31.12.2013:48
31.12.2014:48
31.12.2015:8

I 2016 ændres optællingen af medlemmer efter retningslinger fra Dansk Ungdoms Fællesråd.

Medlemstal:PeriodeIalt
1.1.-31.12.2016:6
1.1.-31.12.2017:6
1.1.-31.12.2018:6
1.1.-31.12.2019:6
1.1.-31.12.2020:6 - Ved udgangen af 2020 var medlemstallet 6Se note.
1.1.-31.12.2021:6 - Ved udgangen af 2021 var medlemstallet 6Se note.
1.1.-31.12.2022:6 - Ved udgangen af 2022 var medlemstallet 6
1.1.-31.12.2023:6 - Ved udgangen af 2023 var medlemstallet 6

Kredsnummer: 180507.

1929


1952
På billedet ses bl.a. Viggo Persson og senere forbundssekretær Jørgen Silberg

Artikel nr. 380 - oprettet 22. november 2000 - ajourført - Udskriv
© FDFs Visuelle Museum, Jomsborg